Jump to content

Early Access 5 - Dyskusja ogólna

Early Access 5

• Please log in to reply
5 replies to this topic

voulezvous #1 Posted 21 June 2016 - 10:28 AM

Community Coordinator

• WG Staff
  • 19

Early Access 5 już jest dostępny. Powiedzcie nam co myślicie o wprowadzonych zmianach.

Poniżej znajdziecie listę poszczególnych tematów:

Early Access 5 - Zmiany w balansie

Early Access 5 - Zmiany w AI

Early Access 5 - Zmiany w bitwach

Early Access 5 - Zmiany w interfejsie użytkownika

Early Access 5 - Raportujcie błędy w tym wątku

Bartex01 #2 Posted 09 July 2016 - 11:53 PM

Lieutenant

• Players
  • 14

Co kolejna faza to gra staje się coraz bardziej pełna. Ale jest kilka rzeczy które wciąż nie są dla mnie ok.

Jeśli chodzi o szpiegostwo. Jak dla mnie sens szpiegowania jest tylko wtedy gdy chcę wykraść jakąś technologię. Pozostałe opcje jak głód, zatrucie, czy też bunt nie wydają mi się aż tak bardzo istotne jak zdobyta technologia. Poprostu nie wydają mi się warte podjęcia ryzyka utraty szpiega aby uzyskać efekt np utraty jednej czy dwóch jednostek populacji danej planety. Na późniejszym etapie gry przeciwnik odzyska je bardzo szybko. Szkoda zachodu. Uważam, że najcięższe misje szpiegoskie powinny być bardziej nagradzane.

Broń i jej statystyki. Jest to dla mnie wciąż dość spora niewiadoma. Fajnie, że dodano do jakiej grupy ogólnej należy broń, ale miło by było znać jej bazową szansę na trafienie z bliska i daleka. Tak jak to było w MOO3 o ile się nie mylę. Przykładowo z bliska 70% a na skraju zasięgu tylko 10%. Poza tym na ekranie konstruowania statku mamy podane uszkodzenia zadawane na sekundę. Osobiście wolał bym znać uszkodzenia zadawane na salwę broni energetycznej czy też rakietowej. A uszkodzenia na sekundę wtedy będę wiedział po szybkości schładzania broni. Odrobina matematyki nikomu nie zaszkodzi :D

System wiązkowej broni energetycznej.... ale nazwa, niech mnie kule biją. Może coś prostrzego? Np.: broń strumieniowa?? No i ta "szansa na uszkodzenia 6"... Jak się domyślam broń generuje 6 oddzielnych strumieni 
(wiązek jak kto woli) i każda z nich ma oddzielną szansę na dokonanie uszkodzeń. To ma sens, ale nie było by bardziej czytelne gdybyśmy zamienili "szansę na uszkodzenia" na "wielkość wiązki" lub "liczba wiązek" lub nawet "liczba strumieni" ??

No i na koniec komputer pokładowy. Przykładowo mam jakiś komputer co daje 125 do cleności.... Wow, mam komputer co daje 125 do celności, super... ale 125 czego?? Procent? Punktów?? Jeśli 125 procent celności bazowej to już przynajmniej wiem na czym stoję ale tak nic mi ta wartość nie mówi poza tym, że czym więcej tym lepiej. Podobnie wszystkie systemy zagłuszające powinny podać procent o jaki zmniejszają celność broni przeciwnika. Domyślam się, że wielkość kadłuba i jego prędkość w walce mają wpływ na celność broni wroga. W sumie w "gwiazdę śmierci :P " dość łatwo trafić :D

To tyle o blisko 2 w nocy :) Na koniec pytanie: czy planet typu wulkanicznego celowo nie da się terraformować? Jeśli tak to wolę ją zniszczyć za pomocą niszczyciela planet, odbudować za pomocą fabryki i mieć planetę zdolną do terraformowania. Ale mam nadzieje, że to błąd :)

Falathi #3 Posted 10 July 2016 - 04:01 PM

Lieutenant

• WG Staff
  • 33

Hej!

Kilka uwag ode mnie: 

1. Wiązkowa broń energetyczna - zgadzam się, broń strumieniowa brzmi lepiej, prościej. Dobra sugestia!

2. Podawanie uszkodzeń na sekundę ma sens o tyle, że pozwala określić jaką skuteczność ma dana bron na tle innych. Mimo to zgadzam się, chyba najlepszym połączeniem byłyby informacje o dps ORAZ alfie. Informacje o skuteczności na dystans... ciekawy pomysł. 

3. Co do misji szpiegowskich - ciekawe sugestie. Też mam wrażenie, że szpiegostwo ogólnie jest najbardziej skuteczne tak na wczesnym/średnim etapie gry, gdy sabotaż może faktycznie wyrządzić odczuwalne szkody, a i zdobycie nowych technologii ma swoje znaczenie. Na późniejszym etapie gry faktycznie nie jest aż tak istotne, do tego dochodzą coraz skuteczniejsze zabezpieczenia. 

4. Tak, z tego co wiem planet wulkanicznych celowo nie da się terraformować. Jedynie Silikoidzi mogą przetworzyć je na swoje ulubione Inferno. Ot, taka unikalna cecha tej rasy ( nie jedyna ). 

Bartex01 #4 Posted 14 July 2016 - 09:17 PM

Lieutenant

• Players
  • 14

Witam

Myślałem ostatnio trochę nad tematem szpiegostwa. Przeanalizowałem wszystkie dostępne misje jakie są w grze i oto moje wypociny:

Atak hakerski: Wstrzymanie badań danej planety na 10 tur jest mało sensowne. Na poczatku, gdy przeciwnik ma dajmy na to 3 planety to można się z nudów o to pokusić, ale gdy ma ich z 15 to jest to kropla w morzu i całkowita strata czasu, tym bardziej, że może stracić szpiega w wyniku porażki. Gdyby chodziło o wstrzymanie badań całej rasy i to na 15 tur brzmiało by to lepiej.

Kradzież: Chyba jedna z najlepszych misji, warta podjęcia ryzyka. Nic tutaj bym nie zmieniał. 

Głód: Wstrzymanie produkcji nadwyżki żywności czyli zatrzymanie przyrostu populacji. Ta misja to chyba jakaś pomyłka. Uważam, że najmniej sensowna misja, kompletnie nie przydatna, nie warta podjęcia ryzyka utraty szpiega. Lepiej już wybrać kolejną czyli zatrucie. Misja "Głód" była by lepsza gdyby nie wstrzymywała nadwyżki a likwidowała całkowicie produkcję żywności na okres conajmniej 15 tur.

Zatrucie:  Dość ciekawa misja, rzekłbym radykalna. Przyznam się, że nigdy nie miałem okazji jej przetestować w praktyce, ale jeśli faktycznie efekt jest taki, że planeta zawsze kończy z jedną jednostką populacji to muszę przyznać, że to mocna rzecz :D Być może nawet zbyt mocna bo po tej misji planeta staje się całkowicie bezbronna przed inwazją (Nie licząc floty na orbicie). A nagrodą jest planeta ze sporą infrastrukturą. Trochę bym tą misję zmodyfikował. Zmienił bym i nazwę misji i trochę zasadę działania.  A mianowicie misja nosiła by tytuł "Epidemia". Szpieg detonuje ładunek broni biologicznej, która co turę niszczy jednostki populacji przez 10 tur. Siła ładunku mogła by być uzależniona od odblokowania technologi "Biotechnologia" (Słabsza bomba niszcząca co turę jedną jednostkę populacji) oraz "Sztuczne życie" (Silniejsza bomba niszcząca dwie jednostki populacji na turę). W dodatku gdyby szpiegowi nie udało się osiągnąć efektu detonacji i jego tożsamość została by wykryta stosunki z innymi rasami uległy by pogorszeniu tak jak przy urzyciu bomb biologicznych. Efekty podobne, ale w przypadku mojej modyfikacji jest więcej uwarunkowań co czyni ją wg mnie trochę bardziej ciekawą i w przypadku sukcesu w pełni gratyfikuje poniesione ryzyko.

Strajk: Znów słabizna... Mało znacząca misja. Ponieważ misja ta jest w "dziale" handlowym zamienił bym ją na "Kradzież kredytów". W przypadku powodzenia przekazuje imperium zwycięskiego agenta od 50% do 100% zasobów skarbca. Ta misja mogła by mieć wzięcie wśród graczy :D

Sabotaż: Misja nawet ok. O ile dobrze rozumiem niszczy najczęściej najbardziej kosztowny budynek. W późniejszym etapie gry dość łatwo naprawić jego skutki, więc sugerował bym zwiększenie zniszczeń do trzech, czterech budynków. Przy czym aby zniszczenia nie przekroczyły 25% wszystkich budynków. Oznacza to tyle, że aby misja mogła stać się aktywna planeta musi posiadać conajmniej cztery struktury.

Destabilizacja: Jeśli ktoś lubuje się w wojnach politycznych pewnie polubi tą misję. Ja za tym nie przepadam, ale wiem że w pewnych okolicznościach misja ta może być przydatna. Jak dla mnie może zostać.

Bunt: Fajna sprawa. Może nieźle namieszać w szeregach wroga. Powinna to być trudna misja i o ile się nie mylę tak właśnie jest. Więc jak dla mnie również ok.

Kradzież map: Jestem za, dobra misja, ale powinna być łatwa do ukończenia.

W tym dziale zamieścił bym jeszcze jedną misję o charakteże ściśle militarnym: "Zdobycie kodów". Choć nazwa wymaga jeszcze dopracowania misja ta powodowała by dezaktywacje wszelkich osłon wszystkich struktur militarnych (Stacja bojowa, baza rakietowa itp. Oczywiście nie mówię o flocie). Gdyby misja ta była wykonana nim odkryto pierwsze osłony mogła by powodować utratę 50% punktów kadłuba.

Poza tym jeszcze jedna sprawa. Wszyscy agenci mogli by zdobywać nowe poziomy stając się bardziej wydajnymi agentami. Wystarczą powiedzmy trzy etapy: Rekrut, weteran oraz agent specjalny. Czym wyższy poziom tym większa szansa na pozytywne zakończenie misji. Doświadczenie zdobywali by oczywiście kończąc sukcesem różne misje. Czym trudniejsza tym większe doświadczenie. Powodowało by to efekt taki, że mając do dyspozycji najlepiej przeszkolonego agenta gracz zastanowił by się trzy razy czy dana misja jest faktycznie warta ryzyka utraty tak wartościowego agenta.

Można się też pokusić jeszcze o jedną modyfikację. Załóżmy czysto hipotetycznie, że misje : Atak hakerski, głód oraz zatrucie weszły w życie zgodnie z moimi modyfikacjami. Czyli po sukcesie tych misji efekty utrzymują się przez kilkanaście tur. Poszkodowane imperium na danej planecie przeznacza część lub całą populację do działu badań aby skrucić czas odczuwania sktutków wyżej wymienionych misji. Coś na zasadzie ratowania układu planetarnego przed zmianą słońca w super nową. Ale nigdy nie skróci czasu trwania poniżej 50% całego czasu.

I to chwilowo tyle. Myślę, że misje szpiegowskie stały by się bardziej istotnym elementem gry. Ale to tylko moje zdanie. Ciekaw jestem co o tym myślicie.

Pozdrawiam.

voulezvous #5 Posted 20 July 2016 - 12:20 PM

Community Coordinator

• WG Staff
  • 19
Bardzo przemyślana odpowiedź. Dziękujemy. Twoje sugestie mają szansę pojawić się w grze :)

_Lucek_ #6 Posted 20 August 2017 - 03:08 PM

Ensign

• Players
  • 1

1. Czy kreator własnej rasy będzie rozbudowany o cechy które posiadają niektóre zdefiniowane rasy? Mam na myśli morale i szpiegostwo.

2. Czy w kreatorze zmieniony zostanie koszt perków? W tej chwili niektóre rasy są zdefiniowane tak że nie da się ich zrobić samodzielnie ponieważ zużywają więcej punktów niż mamy do dyspozycji , albo mają perki nieobecne w kreatorze ras. Najbardziej przegięci są Silikoidzi - same drogie perki-zalety i żadnych perków-wad.

Also tagged with Early Access 5

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users