Jump to content

İnsan Irkı İçin Başlangıç Rehberi

• Please log in to reply
No replies to this topic

Lorkhan00 #1 Posted 05 November 2016 - 08:56 PM

Ensign

• Players
  • 4

Merhaba arkadaşlar. Bu rehberi oyuna ilk başladığımda aklıma takılan soruları yeni başlayan arkadaşlar için bir nebze cevap olması için hazırladım. Bu rehber daha çok yeni başlayan ve oyuna alışmaya çalışan insanlar için sorunlarını çözme yöntemlerinden bir kaçını bahsedeceğim. Bu rehber "İnsan Irkı" göz önünde tutularak hazırlanmıştır. Bu rehberde genel olarak bahsedeceğim konular;

-Gezegenleri Yaşanabilir Kılma

-Komuta Puanı Kazanmanın Yolları

-Para Kazanmanın Yolları

-Gezegen Kirlenmesini Engellemenin Yolları

Gezegenleri Yaşanabilir Kılma; Oyuna ilk başladığım zamanlarda madenleri çok zengin olduğu için koşarak koloni kurduğum bir gezegenin "Yüksek Yerçekimi" özelliğine sahip olmasıyla üretim ve gıdasından - puan alarak resmen çevrimlerimi boşa harcadığımı ve o oyunu da kaybettiğimi hiç unutmuyorum. İlk olarak İnsan Irkı için sıkıntılı gezegenleri ve bu gezegenlerin nasıl yaşanabilir hale getireceğimizi anlatacağım

Yüksek/Düşük Yer Çekimi; Bu gezegenler için öncelikle "Yer Çekimi Jeneratörleri" kurmamız gerekiyor. Aksi taktirde üretim ve gıdada - puan alarak gezegenden çok çok az faydalanabiliyoruz. Bu binayı kurabilmek içinde "Yerçekimi Alanları" isimli teknolojiyi araştırmamız gerekiyor. Bina kurulduktan sonra gezegen "Normal Yerçekimi" özelliğini kazanarak tüm bonuslarından - puan almadan faydalanabiliyoruz. Bu teknolojiyi araştırmadan bu gezegenleri kolonileştirmemenizi tavsiye ederim.

Zehirli Gezegenler; Bu gezegenlere kolonileştirme yapılırsa hiç bir şekilde gıda puanı kazanılamaz. Ancak "Zehir İşleyici" isimli bina yapılırsa gıda üretimi yapılabilir ve gezegende "Çorak" gıda sınıfında olacaktır. En kötü gıda üretimine sahip gezegen çeşidi olduğunu unutmayınız. Bu bina "Ksenobiyotik" teknolojisi içinde açılmaktadır.

Radyasyonlu Gezegenler; Bu gezegenler radyasyonlu olduğu için gıda üretimi yapılamamaktadır. Bunun için "Gezegen Radyasyon Kalkanı" isimli binanın kurulması gerekir. Böylece gezegenin gıda sınıfı "Çorak" olacaktır. Bu gezegenler için gıda üretimi en kötü olan sınıf olduğu unutulmamalıdır. Bina "Manyetik Yerçekim" isimli teknolojide yer almaktadır.

Volkanik Gezegenler; Oynadığım süre boyunca bu soruna çözüm bulamadım. Eğer çözüm bilen varsa yorum olarak yazar ise buraya eklenir ve bilmeyen arkadaşlarda bende dahil faydalanabiliriz.

Komuta Puanı Kazanmanın Yolları; İlk önce komuta puanının ne olduğunu bilmeliyiz. Komuta puanı ırkımızın kaç gemiye sahip olacağını belirleyen puandır. Uzay gemileri büyüklüklerine göre farklı sayıda komuta puanına ihtiyaç duyarlar. Puanı aşmak mümkündür fakat aşılan her puan için belli miktarda ek masraf oluşturur ve gelirde azalmaya sebep verir. Puanı arttırmanın yolları belli binalar ve teknolojik özellikler ile sağlanır. İlk öncelikle binalardan bahsedelim. Komuta puanı sağlayan binalar "Yıldız Üssü" ve "Savaş İstasyonu" isimli binalardır. Her bir Yıldız üssü +5 komuta puanı verir. Savaş İstasyonları, Yıldız Üstlerinin gelişmiş halleridir ve her biri +7 komuta puanı verir. Komuta puanını kazanmanın en kolay yolu yayılarak kolonileştirdiğimiz her gezegene Yıldız Üssü kurmaktır.

Birde pasif olarak bina kurmaksızın teknoloji açarak komuta puanını yükseltmemizi sağlayan özellikler vardır. "İletişim" ismi ile geçmektedir bu özellikler ve her bir Yıldır Üssü ve Savaş İstasyonu için + komuta puanı vermektedir. Fakat dikkat edilmesi gereken bir konuda bu iletişimler birbirleri ile toplanmamasıdır. Örneğin +2 komuta puanı veren iletişiminiz varken +5 komuta puanı veren başka bir iletişimi araştırdığınızda toplamda +7 iletişim puanı gelmez. Sadece +5 iletişim puanı gelir. Buna dikkat edilmelidir.

Teknoloji Adı - Özellik İsmi - Verdiği komuta puanı

-"Genetik Mutasyonlar" - "Takyon İletişimi" - "+2 K.P."

-"Gelişmiş Robotik" - "Altuzay İletişim" - "+3 K.P."

-"Çok Boyutlu Fizik" - "Hiperuzay İletişimi" - "+5 K.P."

Para Kazanmanın Yolları; Para kazanmak için öncelikle nüfusu arttırmak önemlidir. Her bir nüfus için para kazanırsınız. Ayrıca binalar ve anlaşmalar ile de para kazanabilirsiniz. İlk seviyelerde en üstteki teknoloji grubu takip edilirse para kazandıran binalar görünmektedir. İnsan ırkı için en önemli para kazanma yollarından birisi diplomatik ilişkiye girilerek Ticaret Anlaşması yapmaktır. Bu anlaşma ile İnsanların pasif özelliği olan %25 daha fazla altın kazanmak mümkündür. Ortalama olarak 200 altın vererek yapılan bir anlaşma ile yaklaşık 10-20 çevrim sonra 850 altın kazanabilirsiniz. Oyunun ortalarına doğru gezegenlere rol vermenizde para kazanmanızı arttırır. Bazı gezegenlerinizi üretim, gıda,bilim gezegeni olarak seçip gereksiz binalar yıkarsanız. Örneğin üretim gezegeni olarak seçtiğiniz yerlerden gereksiz gıda ve bilim binalarını yıkarsanız bakım masrafı azaldığı için geliriniz otomatik olarak artacaktır.

-Gezegen Kirlenmesini Engellemenin Yolları; Yeni yama ile gezegeni temizleme özelliği kalktı. Peki gezegen kirlenmesi nasıl engellenebilir? İlk öncelikle araştırmalarda teknoloji ağacını açarak kirlilik grubundaki teknolojilere göz gezdirerek kirlilik önleyici binaları görebiliriz. Peki bu binalar kurulmaz ve gezegen kirlenmeye devam ederse nüfus azalmaya başlayacaktır. Bu binaları her gezegene kurmamalıyız. Gıda veya bilim gezegeni olarak kullandığınız gezegenlerde kirlenme olmayacaktır fakat çok fazla sanayi binası kurup fazlaca üretim yaptığınız yerlerde hızlıca kirlenme yaşandığını göreceksiniz. Bu binalar bile fayda etmeyecektir. Bunun önlemenin yolu üretim ile kirliliğin dengesini ayarlamaktan geçiyor. Resimlere dikkat ederseniz

sanayiye ağırlık verdiğim bir gezegeni göreceksiniz. Tüm kirlilik ve sanayi binalarını inşa ettim fakat kirlilik hala devam ediyor. Eğer bir kaç adamı sanayiden gıda veya bilime verirsem üretim azaldığı içinde kirliliğinde yavaşça düştüğünü üst köşeden görebilirsiniz. Bu şekilde bir denge oluşturabilirsiniz veya çok acil gemi üretmeniz gerekiyorsa kirliliğe aldırmadan sanayiye asılır ve daha sonra gezegeni bir nevi dinlenmeye çekerek nüfusu sanayiden çekerek gezegenin kirliliğinin azalmasını bekleyebilirsiniz. Bu şekilde kirliliği kontrol altında tutarsınız.

Oyuna dediğim gibi yeni başladım ve başlarda sorun yaşayan arkadaşlar için böyle bir rehber hazırlamak istedim. Sürçü lisan ettiysek affola. Bende yeni bir başlayan olarak öğrendiğim bilgilerle yeni başlayanlar için faydalı bir kaç şey yazmak istedim.Herkese keyifli oyunlar.

Edited by Lorkhan00, 05 November 2016 - 08:59 PM.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users